Solidarity Park

Memorial campaign for International Brigadistas of the Ciudad de Barcelona

Polskie

german fundpng

Pomnik Wspólnotowy ku pamięci statku Ciudad de Barcelona 1937
Przyjaciele Ciudad de Barcelona

Projekt dla jedności!

Brygadziści opowiadali się za solidarnością, sprawiedliwością i wolnością; za równym światem dla całej ludzkości. W czasie, gdy populizm prawicowy zdobywa znaczące poparcie w wyborach w różnych krajach na świecie, walka z uprzedzeniem i obwinianiem cudzoziemców, imigrantów i uchodźców jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Międzynarodowi brygadziści przyjechali z całego świata pod koniec lat 30-tych, aby walczyć obok republikańskiej Hiszpanii podczas wojny domowej, zjednoczeni, aby powstrzymać rozwój faszystowskiej prawicy.

30 maja 1937 r. Ciudad de Barcelona, statek przyprowadzający około 300 brygadzistów z Francji, został zatopiony przez faszystowską torpedę tuż przy wybrzeżu Malgrat de Mar w Katalonii.

W czasie tej 80-tej rocznicy, nadal są prowadzone badania historyczne, ponieważ statek płynął w warunkach nielegalnych. Wiemy, że co najmniej 45 osób zmarło w tym dniu, wielu z zmarłych jest nieznanych, utraconych w morzu. Lokalni ludzie z Malgrat de Mar wyruszyli do ratowania i udało im się ratować wielu. Ale jeszcze wielu z nich zostało uwięzionych na statku, świadkowie twierdzą, że brygadziści śpiewali Międzynarodówkę przed śmiercią, gdy zatonął statek.

To był brudna sprawa. Niektórzy zginęli podczas snu, niektórzy zostali uwięzieni pod podkładem. Słychać było jak śpiewali Międzynarodówkę.
Jack Freeman z USA

(Więcej informacji na temat wydarzeń historycznych: http://www.ciudaddebarcelona1937.wordpress.com)

Ci bohaterowie oddali swoje życie za marzenie o lepszym świecie dla wszystkich. Nie bronili kraju, walczyli o ideę: całkowita równość dla całej ludzkości.
Nie wolno ich zapomnieć, ani miejscowych ludzi, których chcieli wspierać. To, o co oni walczyli, to cenne lekcje w dzisiejszym świecie. Pomóż nam je rozpowszechniać!
Chcemy stworzyć pomnik ku czci zarówno brygadzistów, jak i miejscowych ludzi z Malgrat de Mar i uważamy, że najlepszym sposobem jest, aby ponownie zjednoczyć lokalną i międzynarodową społeczność. Właśnie o to chodzi w projekcie Parku Solidarności!

Jakie są nasze kluczowe cele?

⦁ Stworzyć pomnik pamięci Brygadzistów w Malgrat de Mar.
⦁ Uczynić go partycypacyjnym projektem społeczności.
⦁ Odkryć więcej faktów i danych historycznych.
⦁ Wyjaśnić nowym pokoleniom o co ci Brygadziści walczyli.

Kim jesteśmy i jak możemy “wszyscy” to zrobić?
Uczestnicy projektu są różni wolontariuszy; ludźmi lokalnymi, historykami, rodzinami brygadzistów i ludźmi z różnych krajów. Projekt koncepcyjny został stworzony przez brytyjskiego artysta z Katalonii, Roba MacDonalda, i wzbogacony wizualnie przez młodego lokalnego architekta, Jordi Ribó Moncusí.
Chcemy dalej poszerzać tę społeczność podczas rozwoju projektu; przez min.:

⦁ Włączanie młodych ludzi do projektowania kluczowych aspektów Pomnika,
⦁ Prowadzenie warsztatów edukacyjnych i praktycznych.
⦁ Zaproszenie wszystkich, aby przyszli i zaangażowali w robienie dzieła sztuki.
⦁ Kontynuowanie badań historycznych.
⦁ Budowanie społeczność, która się nauczy i opowiada historii.
⦁ Pokazanie otwartego procesu rozwoju Pomnika.

Jak będzie wyglądał Pomnik?
Inspirację artysty czerpał z raportów Brygadzistów śpiewających Międzynarodówkę, gdy statek zatonął. Dotyczy to również raportów o “Robercie Macdonaldzie” – imienniku artysty.
Park Solidarności jest wizualizowany jako miejsce, w którym ludzie będą mogli posiedzieć, wejść w interakcję i kontemplować te cenne lekcje z przeszłości.
Dzieło sztuki składa się z 60 rzeźbionych figur przedstawiających śpiewanie na pokładzie konceptualnego statku, który ma siedzenie zaprojektowane jako fale. Każda rzeźbiona postać będzie identyczna w formie, reprezentująca jedność walki brygadzistów, ale każda będzie miała indywidualne rzeźbione cechy, wyrażając tym samym różnorodność nas wszystkich.
Po bokach rzeźbionego pomnika będą “okienka społeczne”. Będą one kamienne rzeźbione okienka do przeszłości, opowiadające historię o szerszych wydarzeniach tamtych czasów. Przewiduje się, że zostaną one zaprojektowane przez lokalnych uczniów szkół średnich.
Prawdziwy statek został zatopiony, ale ten konceptualny statek nie zatopi się – zamiast tego, będzie płynął wysoko na mapie świata, stanowiąca patio kamienne, tym samym stając się symbolem siły solidarności człowieka.
Na co pójdą pieniądze?
Cel zbiórki – €15.500 – to pierwsza faza projektu. Po ukończeniu, rzeźbione dzieło sztuki zostanie przekazane lokalnej radzie miasta, która wraz z nami będzie realizować prace.
Z tymi pieniędzmi będziemy mogli:
⦁ Kupić kamień i materiały do rzeźb.
⦁ Wykonać 60 rzeźb kamiennych Brygadzistów. (Wyprodukowane z kamienia wapiennego, każda będzie miała wysokość 48 cm/36cm/16 cm, każda kosztuje co najmniej €200)
⦁ Zaprojektować i rzeźbić “okienka społeczne”.
⦁ Rozwinąć kampanię angażując społeczność
Ten budżet jest minimalny, zostanie uzupełniony przez wolontariat. Mamy nadzieję, że możemy przekroczyć nasz cel i rozszerzyć lokalne warsztaty i inne inicjatywy.
Dlatego teraz prosimy Was, aby darować nam pieniądze i czas na ten projekt. Prosimy darować pieniądze i udostępnić tę stronę.

Więcej informacji
Dołącz do grupy Facebookowej – opowieści, pełna galeria zdjęć, projekty, regularne aktualizacje procesu i informacji o sposobu wydawania pieniędzy. “Ciudad de Barcelona 1937 Memorial” – http://www.facebook.com/groups/1613273978897986
Dalsze informacje o wydarzeniach tamtych czasów – http://www.ciudaddebarcelona1937.wordpress.com
Strona internetowa kampanii – https://ciudadbcn37.wordpress.com
Wywiad z artystą projektu – http://badartworld.net/index.php/2017/05/22/heroic-volunteers-of-freedom/
Galeria zdjęć projektu – https://ciudadbcn37.wordpress.com/images/
Więcej informacji na temat artysty – http://www.robmac.eu
Dla materiałów kampanii i kontakt mailowy – Ciudadbcn37@gmail.com

%d bloggers like this: